skip to Main Content

adana tercih rehberliği

Adana Tercih Danışmanlığı
İnsanların hayatında önemli yol ayrımlarından bir tanesi kariyer planlanması ve kendi ilgi, yetenek, değerleri ile yetkinlik düzeylerini doğru biçimde değerlendirerek doğru bir kariyer planlaması yapmasıdır. Ülkemizde bu konuda doğru bir biçimde çalışma yapılması gerekmektedir.
Mesleki yönelim ve planlamalarda “kervan yolda düzülür” mantığı geleneksel olabilmekte.
İnanç sistemimizdeki her canlıyla rızkını verir Allah anlayışı, adama göre iş, her işi yaparım abi, fark etmez ifadeleri 21. Yüzyıl yaşam kentlerinde işe vuruk bir yol haritası oluşturmaz.
Bireylerin genleri ile aktarılan yetenekler doğru biçimde ortaya konulmalı, ilgi, yetenek, değerleri ile çapraz eşleştirme yapılarak bireysel misyon ve vizyonu ortaya çıkartılarak kariyer ve tercih danışmanlığı yapılmalıdır. 21. Yüzyıl yaşam becerilerinde çift anadal, yan dal, mavi diploma gibi yaşam boyu eğitim ve öğretim ile hem örgün hem de yaygın eğitimlere bireyin nasıl ulaşabileceği, nasıl başarılı olabileceği çalışılmalıdır.
Tercih danışmanlığında Gardner’ın çok yönlü zeka kuramına göre; bireylerde yar alan temel zeka çeşidinin kombinasyonu yapılarak doğru yönlendirme yapılması önemlidir.
Tercih danışmanlığında gerek lise, gerek üniversitede bireyi doğru biçimde yönlendirmek toplumda sağlıklı ve mutlu bireylerin sayısını arttıracaktır.
DR.PDR.ŞENGÜL İNAN GÜLPINAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top