skip to Main Content

ADANA PSİKOLOG

ADANA PSİKOLOJİ VE PSİKOTERAPİ
Günümüz insanını metropol şehirlerde yaşarken daha yoğun bir tempo içine girmektedir.
Bireylerin günlük hayat içerisinde farklı sosyal ortamlarda farklı rollerde yer alabilmekte. Her rol aldığı farklı durumlarda ise mükemmel olması beklenebilmektedir. Toplumsal beklentiler ile kişilerin kendi performansları arasındaki farklılıklar bireylerde çatışmalara, hayal kırıklıkları ve tamamlanmamış roller, yaşanmamış duygulara neden olabilmektedir.
Eskiden daha küçük toplumlarda her toplumun bir büyüğü, sözü dinleneni, bileni var idi. Toplumsal yapıda kozmopolitlik ve metropol yaşamların artması ile bu durum zamanla ortadan kalktı. Bireyler günlük hayatta yaşadıkları yarım kalmışlıklarını, zorlanmalarını, rol karmaşalarını paylaşabilecekleri, danışabilecekleri bireylere ihtiyaç duymaya başladılar.
Toplumsal yaşamda bireyleri önyargısız dinleyebilecek, problemlerine uzman görüşü sağlayabilecek uzman kişilere ihtiyaç duyulmaya başlandı.
Adana’da bireylerin sosyal rolleri, aile yapıları, aile içi rollerindeki karmaşaları çok farklı boyutlarda olabilmektedir. Adana bulunduğu jeopolitik konumu, nedeni ile çok farklı kültürel dokuya sahiptir. Bu değişken yapıda bireylerin var olan kültürlerini ve yaşam kaynaklarını koruyarak değişen ve yenilenen sosyal, kültürel yapıya ayak uydurabilmeleri zor olabilmektedir.
21. yüzyıl insanı olarak çok yönlü olmak, her rolde sahnede rolün hakkını verebilmek için herkesin bir psikolojik danışma sürecine ihtiyacı vardır. Bu durumda doğru yerde, doğru insandan doğru biçimde yardım alabilmek önemlidir.
DR.PDR. ŞENGÜL İNAN GÜLPINAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top