skip to Main Content

CİNSEL PROBLEMLER VE YAKLAŞIMLAR

CİNSEL PROBLEMLER VE YAKLAŞIMLAR
Cinsellik ve cinsel kimlik insan hayatında doğum hatta doğum öncesinde radyografik görüntüleme sonucu ortaya koyulabilen koyulan bir kavramdır.
Bireyin içinde yaşadığı sosyolojik yapı ve süreçlerle birey cinsel kimliğini ve cinsel rol ve davranışlarını kazanır. Cinsel kimlik ile cinsel rol ve davranışlar kazanıldıktan sonra ergenlikle birlikte birey bedensel, hormonal olgunluğa erişir.
Cinsel rol ve kimliği ile ilgili ihtiyaçlarını doğru biçimde, doğru zamanda, doğru kaynaklardan edinmiş ise kişi sağlıklı bir cinsel hayat yaşama ihtimali yüksektir.
Lakin içinde yaşadığı sosyolojik yapı bireyin cinsel kimlik ile cinsel rol davranışlarında doğru kaynak olamamış ise aktif bir cinsel hayat sürecinde farklı problemler yaşayabilir.
Bayanlarda daha çok vajinusmus , cinsel soğukluk,ağrılı cinsel ilişki gibi durumlarla kendini gösterir iken erkeklerde, erken boşalma, eredike olamama veya aşırı uyarılma gibi durumlar söz konusu olabilir.
Yaşanan problemde altta yatan biyolojik bir problem yok ise, çoğunlukla erken çocukluk ve cinsel kimlik ve rol kazanma dönemlerinde edinilmiş yanlış bilgiler söz konusudur. Yanlış bilgi –deneyim sonrasında yanlış şartlanmalar, yanlış şemalaştırmalar sonrasında bireyde problem yaşantılar söz konusu olabilir.
Yapılan danışma sonrasında önceden öğrenilmiş yanlış şartlanmalar ve bilgiler tekrar regüle edilerek süreç sağlıklı hale getirilmektedir.

DR.PDR. ŞENGÜL İNAN GÜLPINAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top